sommar_5.jpg
Annons
Annons
Annons
Annons

Lokal Utvecklingsplan
för
Sibbarp och Dagsås!

Under 2011 har vi arbetat fram en lokal utvecklingsplan. All text och fina
bilder har blivit ett dokument som vi är stolta över. Läs mer här....

lup_2

www.sibbarpdagsas.se

Vill du bidra med material?

Här hittar du all information Du behöver!

vivaljer3.png

Info Förskola Skola

 

Sibbarps förskola

 

Sibbarps skola

Skolmaten!

Om du vill att ditt barn i förskolan och skolan skall serveras mat som tillverkas av råvaror som är
odlade/uppfödda enligt svensk miljö- och djurskyddslagstiftning skall du vända dig till skolans rektor
och be om förtryckta blanketter. Du kan också använda de blanketter som är länkade hit.

Intyg:doc
Förklaring.doc

varbylogga

 

 

Välkommen till Sibbarp-Dagsås

Mitt emellan Falkenberg, Ullared och Varberg ligger Sibbarp och Dagsås. Vi är en levande bygd som har förskola, skola och väldigt många aktiva föreningar med aktiviteter för allt ifrån minsta barn till äldsta gamla. Vare sig du vill göra ett kort eller långt besök eller kanske bosätta dig här så är du hjärtligt välkommen.
______________________________________________

 

 

Där alla barn får vara barn... PDF Skriv ut

Nu finns den här – Sången om Sibbarps Skola,
tillsammans med barnkören

Som etlickt inlägg i debatten har vi i Sibbarp gemensamt producerat en sång till förmån för vår skola. En skola som vi kämpar för skall få finnas kvar som navet i vår bygd. En bygd där kreativiteten flödar, där Äventyrspedagogiken i skolan kan bli verklighet och där våra barn ges en trygget och fast grund att stå på inför alla utmaningar i livet.

Sibbarps skola – där alla barn får vara barnnot

 
Text: Jesper Lundqvist
Musik: Peter Ahlstedt
Övriga musiker: Sven Zacheus Bas, Christian Anding fiol och Bernt Arvidsson dragspel.
Medverkande på sång och kör: Emma Öberg, Marita Arvidsson, Sofia Arvidsson, Agnes Jensen, Eva Inghammar, Lena Stensson, Monica Christensen, Tuva, Simon, Ellen, Gabriel, Malva, Miranda, Tiger, Isis, Kalle, William
Ljudtekniker: Michael Thime och Peter Ahlstedt

 


Senast uppdaterad 2013-01-12 14:07